Palik z mchu do pnących roślin – DIY

By 22 czerwca 2021 DIY No Comments
Palik z mchu do pnących roślin - diy

Mam trzy różne filodendrony, które w naturze pną się po drzewach (albo po czymkolwiek, co napotkają po drodze). Teoria mówi że kiedy mogą się wspinać, ich nowe liście są zdrowsze i większych rozmiarów. Zrobiłam więc palik do philodendrona squamiferuma, który ostatnio wypuszcza liście o niewielkich rozmiarach. Paliki kokosowe są tanie jak barszcz ale zrobione z PVC i owinięte drutem, chciałam coś bardziej organicznego i wyglądającego nieco dziko. Zakupiłam 4 tyczki bambusowe o identycznej długości, mech torfowy i sznurek jutowy. Mech torfowy sprzedają zupełnie suchy albo wilgotny. Mój suchy zalałam wodą i poczekałam aż napęcznieje.

Palik z mchu do pnących roślin - DIY

Wysunęłam jedną tyczkę w dół, aby mieć co wbić w ziemię (w ten sposób mam na samym dole 1tyczkę w środku 4 a na samej górze 3). Wyciskałam torf z wody i owijałam tyczki jednocześnie owijając je sznurkiem.

Owinęłam pal jutą jeszcze kilka razy aby konstrukcja się nie rozpadła i zawiązałam prowizoryczny supeł.

Jeżeli mój opis jest zbyt abstrakcyjny możecie zobaczyć film którym się głównie inspirowałam tu : https://www.youtube.com/watch?v=BPQ9U1qoA8M

Uwagi końcowe:

  • sznurek jutowy pachnie olejem/smarem przemysłowym (może przy produkcji sznurka konopnego nie używają takich specyfików, a może trzeba było się przemóc i go wyprać)
  • pal w ziemi trzyma się nieźle. Nie jest całkowicie nieruchomy, ale myślałam że będzie gorzej
  • philodendron squamiferum ma sztywne pnącze i nie da się go owijać (….prawie go złamałam)
  • pnącze przytwierdziłam wsuwkami do koka (bo były pod ręką)