bumerang – proces wykonania

By 2 lutego 2021 DIY No Comments

    Chciałam Wam opisać proces wykonania bumeranga. Jeżeli nigdy nie braliście pod uwagę wykonania takiego przedmiotu, to nie zamierzam Was zachęcać, bo wysoce prawdopodobne jest to, że nie będzie on miał większego zastosowania w Waszym życiu. Bumerangi były/są używane do walki polowań, rozrywki i sportu. Od siebie dodam że bumerang może być na tyle atrakcyjny w wykonaniu, że można by go powiesić na ścianie zamiast obrazu. Nie którzy mają wyeksponowane strzelby, czy miecze samurajskie, wiec czemu by nie bumerang?

    1.WYBÓR WZORU

  Wyszukaj wzór w internecie. Myślę że śmiało możesz się zapuścić w obcojęzyczne strony, bo wzory są obrazkowe i całkiem(albo prawie całkiem) czytelne w przesłaniu. Masz kształt ogólny i zaznaczony obszar który jest do spiłowania. Dokładniejsze wskazówki pokazują Ci ilość spiłowanych warstw(jeżeli używana jest sklejka). Niektóre modele używają ołowianych plomb w celu obciążenia. Bumerangi latają na różne odległości z różną prędkością. Te dalekobieżne są większe i wymagają większej siły, żeby je dobrze wyrzucić(po za tym wymagają większej przestrzeni i nie koniecznie wrócą pod Twoje nogi). Warto wziąć te cechy pod uwagę.

  duży wybór planów znajdziesz tu:

  http://www.kutek.net/boomplans/plans.php

    2. WYCINANIE

  Wzór najlepiej wydrukować. Od biedy można zwiększyć jasność monitora na maksymalną, przyłożyć prześwitujący papier i przerysować kształt. Można też wzór przenieść do programu graficznego i przerobić go na plik, który obsługują laserowe wycinarki.

  Jeżeli masz wzór w piku to wystarczy go przesłać do punktu, w którym oferują laserowe wycinanie w drewnie. Jeżeli masz wydrukowany wzór, przenosisz go na sklejkę i wycinasz wyrzynarką  lub ręczną piłką

  ręczne piłki

    3. PIŁOWANIE

  Spiłowujesz boki zgodnie ze wskazówkami. Na planach czasem są zamieszczone przekroje obrazujące jak i gdzie spiłować, czasem zaznaczone są warstwy sklejki, które należy odkryć. Na koniec wyszlifuj go papierem ściernym.

  bumerang - proces wykonania

    4. PRÓBNE LOTY

  Przed próbnymi lotami warto drewno zabezpiecz przed wilgocią np caponem(lakier podkładowy).

  Zabierasz bum w plener(płaska otwarta przestrzeń bez ludzi i psów). Wyrzucasz bumerang celując 10° powyżej lini horyzontu i masz  go przekrzywionego 10° względem osi strzałkowej Twojego ciała (?). Polecam filmik w języku niemieckim z angielskimi napisami Bumerang Wurfanleitung / Boomerang throwing instruction albo dokładnie opisany ten proces w j. angielskim, po kliknięciu zakładki instructions po lewej stronie, tu https://kendalldavis.us/. Jeżeli bumerang wraca prosto na Ciebie i jego lot utrzymuje dużą szybkość, nie próbuj go łapać dla własnego bezpieczeństwa, chyba że masz już w łapaniu wprawę.

    5. POPRAWKI

  Jeżeli twój bum nie zatacza okręgu lub jego lot jest niestabilny, możesz spróbować naprawić te błędy. Czasem wystarczy coś podpiłować a czasem trzeba obciążyć ramię. Możesz też przymknąć oko na całą sprawę i wychodzić z założenia,że Twój bumerang nie należy do bumerangów aborygeńskich i nie musi, an nawet nie powinien wracać. Jeżeli szukasz informacji jak poprawić jakość lotu, możesz w jeżyku angielskim poczytać na ten temat np. tu: boomerangs.com albo tu kendalldavis.us

  bumerang - proces wykonania

    6.OZDABIANIE

  Możesz użyć farb akrylowych, flamastrów, farby w sprayu…Nie zamierzam Cię w tym podpunkcie ograniczać.

    7.ZABEZPIECZANIE

  Na koniec bumerang należy polakierować, aby był gładki(lepiej latał) i odporny na uszkodzenia.

  bumerang - proces wykonania

  Podsumowanie materiałów

  • sklejka (grubość zależna od modelu)
  • wyżynarka/piły ręczne/wycinarka laserowa
  • pilniki do drewna
  • papier ścierny (do wypolerowania)
  • lakier podkładowy(np. capon) jeżeli chcesz wykonać loty próbne.
  • kolor (farby/flamastry…) dla nadania charakteru
  • lakier

  mocno przeterminowane lakiery