Amerykańscy Bogowie ♦ Mroczne Materie – dwa atrakcyjne seriale fantasy.

By 28 stycznia 2021 rekomendacje No Comments

Amerykańscy Bogowie – jest tu przemoc, krew, nagość, seks. Czy jest tego za dużo? Nie wiem. Człowiek już się trochę uodpornił na tego typu atrakcje i zatracił wyczucie dobrego smaku. Na serial trafiłam szukając czegoś do obejrzenia z Ianem McShanem (który zrobił na mnie pozytywne wrażenie w odcinku 7 w sezonie 6 Gry O Tron). Serial opowiada o bogach starych i nowych. Mamy tu klimat, dobrze dobraną muzykę, ciekawe charyzmatyczne postacie, nieco historii i mitologi, ciekawe ujęcia/sekwencje. Serial może i nie jest idealny, odcinki nie zawsze trzymają ten samy poziom, ale osobiście dostrzegam w nim garść pozytywów które sprawiają że uważam że jest to pozycja warta uwagi. Sięgnęłam po książkę na podstawie której jest zrealizowana produkcja filmowa, ale przez nią nie przebrnęłam. Ostatnio zaczęłam oglądać dodatkowo analizę odcinków umieszczoną na youtube. Osobiście nie przeszkadza mi element abstrakcji w filmach, ale zrozumienie pewnych kwestii daje dodatkową satysfakcję. Efektem ubocznym jest u mnie też wzmożone zainteresowanie mitologią.

Mroczne Materie – zekranizowane na podstawie trylogii Philipa Pullmana. Przeczytała te książki parę lat temu i bardzo mi się spodobały. Treść jest kierowana głównie do nastoletnich odbiorców, ale czytana jest też chętnie przez dorosłych. Serial opowiada (w hardcorowym skrócie) o wędrówce głównych bohaterów przez wieloświat równoległych wymiarów. Mamy tu fantastyczne postacie, mówiące zwierzęta, ciekawe lokalizacje i doskonałą grę Ruth Wilson. Drugi sezon był dla mnie ciekawszy i nie co spójniejszy. Trzeci (jak dowiedziałam się z jednym z wywiadów) jest albo będzie ekranizowany, dokłada data realizacji nie jest jeszcze znana.

PS. Amerykańskich Bogów można obejrzeć na PrimeVideo. Mroczne Materie można oglądnąć na HBO GO. Na obu platformach można skorzystać z 7 dniowego okresu próbnego. Przy korzystaniu z darmowych okresów próbnych warto stosować się do kilku zasad:

  • przeczytaj regulamin
  • zrezygnuj z subskrypcji prze zakończeniem okresu próbnego
  • wejdź w zakładkę na stronie platformy, aby sprawdzić czy Twój status subskrypcji widnieje jako zakończony.
  • wejdź w szczegóły płatności i wykasuj informacje na temat karty płatniczej (jeżeli się da).
  • sprawdź swoje konto bankowe czy nie została pobrana od Ciebie opłata