Sito i rama do tworzenia papieru czerpanego

By 11 kwietnia 2017 DIY 3 komentarze

Do zrobienia papieru czerpanego jest potrzebne sito z ramą. Wygooglane przeze mnie sito do masowej produkcji, jest wykonane z sita ze stali nierdzewnej i modrzewia syberyjskiego, kosztuje ponad półtora tysiąca. My zrobimy sobie, zdecydowanie tańszą wersje, do domowych eksperymentów.

Dwa niezbędne przedmioty, które potrzebujesz do wykonania sita to:

  • dwie ramki o identycznym rozmiarze. Możesz wykorzystać ramki po zdjęciach, albo zbudować od zera z listewek.
  • siatka. Moja ma wymiary oczek 1,2mm x 1,2mm i jest z aluminium, ale nie ma nic na przeszkodzie aby spróbować wykorzystać firankę, czy drobną nylonową siatkę.

Z listewek wykonuję dwie ramki. Do zbudowania ramek możesz używać gwoździ/śrubek/zszywek, jest wiele metod na łączenie drewna użyj tej, która wydaje Ci się najłatwiejsza. Jeżeli zależy Ci na trwałości sita weź pod uwagę pokrycie drewna jakimś wodoodpornym preparatem.

na zdjęciu jedna sklecona ramka, druga w kawałkach i 4 płaskie listewki. (Ten czarny przedmiot po prawej stronie, użyłam do przecięcia listewek pod kątem 45 stopni)

Do jednej z ramek przymocuj siatkę. Aby ułatwić sobie życie, proponuję użyć do tego celu zszywacza tapicerskiego. Ja nie posiadam takiego narzędzia i postanowiłam naciągnąć siatkę owijając ją cienkim drutem. Zamiast drutu można użyć do tego celu żyłkę lub nić dratwę.

wycinam siatkę na wielkość ramki. Używam solidnych nożyc, ale prawdę mówiąc: siatka jest na tyle miękka, że powodzeniem mogłam użyć zwykłych nożyczek.

tutaj z powodu braku zszywacza używam cienkiego drutu do przymocowania siatki do ramki.

Ponieważ moja siatka jest z aluminium jej brzegi stanowią potencjalne zagrożenie (można się skaleczyć), owijam brzegi taśmą naprawczą(DUCT). Widziałam że wiele osób wykorzystuje ten patent z taśmą przy konstrukcji sita, ale nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała że moja taśma firmy Pattex okazała się badziewiem, bo zaczęła się odklejać niemal natychmiast po przyklejeniu(…może to jakaś reakcja na drut którym owinęłam sito, nie wiem). Więc gdybyś komu przyszło do głowy kupować specjalnie taśmę, proponuję przetestować firmę tesa(mają dobrą renomę).

gotowa ramka z sitem

Drugą ramkę można by zostawić w postaci takiej jakiej jest, ale dla większego komfortu użytkowania, przymocujemy do niej 4 cienkie listewki które będę utrzymywać prawidłową pozycję (ramy górnej na sicie).

gotowa ramka bez sita

dwuczęściowy komplet, złożony i gotowy do zanurzenia w papierowej zawiesinie. Opis wykonania papieru znajdziesz tu: Papier czerpany z odzysku – mokra robota

Sito i rama do tworzenia papieru czerpanego
Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz