Bomby Nasienne – wiosenny arsenał

By 7 marca 2017 DIY No Comments
kule nasienne

Kule nasienne stosowane przez starożytnych Egipcjan, zostały wynalezione na nowo przez  Masanobu Fukuoka (pioniera naturalnego rolnictwa). Są doskonałą metodą na rozprzestrzenianie zieleni na terenach, w które nie chcemy lub nie możemy bezpośrednio ingerować. Rzuca się je np. za ogrodzenia opuszczonych miejsc. Bomby nasienne składają się, mniej więcej, z 5 części gliny, 1 części nasion i 1 części ziemi/kompostu. Składniki łączy się za pomocą wody, lepi w kształt kuli o średnicy 1-8cm, następnie zostawia do wysuszenia. Tak przygotowane nasiona są chronione przed zjedzeniem czy wwianiem, czekają na deszcz, który aktywuje ukryte w kuli rośliny.

Mieszam glinę, nasiona i ziemię. Dodaję po trochu wody dla uzyskania lepkiej masy. Glinę można dostać w sklepach wędkarskich czy plastycznych. Każdy rodzaj się nada, ale jeżeli masz wybór, wybieraj czerwoną (u mnie na zdjęciu po lewej stronie – brązowa). Wybieraj nasiona nie wymagające opieki i naturalnie występujące na danym terenie (u mnie mieszanka kwiatów polnych + rumianek)

bomby nasienne

Formuję kule. Dodatkowo oblepiam je z wierzchu czystą gliną, aby zakryć wszystkie nasiona. (Aby zwiększyć wytrzymałość bomb na rzucanie można je pokryć masą papierową.)

Zostawiam do wysuszenia (na jakieś 2 dni).

bomby nasienne

Ozdabiam farbą do tkanin prowizoryczny worek i pakuję do niego kule. Do rzucania bomb wybieraj miejsca, które nie są koszone i deptane.

bomby nasienne

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz