Świeczka zapachowa – proces tworzenia

By 9 lutego 2017 DIY One Comment
świeczka zapachowa

Marzą mi się świeczki zapachowe. Mam tablicę na pintereście ze świeczkami które chciałabym spalić 🙂 Ceny zaporowe, wiec na razie zajmę się stworzeniem własnej.

Na pojemnik do świeczki nada się wszystko, co jest szczelne i w jakimś stopniu ognioodporne. Zwykły słoik, puszka po herbacie, osłonka na doniczkę, szklanka – wszystko to się nada. Wybór należy do Ciebie. Moim zdaniem elegancko wyglądają kosmetyczne słoiki z brązowego szkła z czarną nakrętką  i butelki po winie. Myślałam żeby przy okazji umieścić tu opis jak przeciąć butelkę, ale moja technika nie nadaję się do rozprzestrzeniania, ponieważ na około 12 prób mam 2 udane. Wspomnę jedynie w tej kwestii, że istnieje do tych celów  przyrząd przypominający cyrkiel pod nazwą „Diamond Tech  G2 Bottle Cutter”, a także  można znaleźć opisy budowy narzędzia do cięcia butelek… głupia sprawa z tymi butelkami po winie, bo większość z nich ma wyżłobienie na spodzie. Duże wgłębienie na dnie butelki, może nie uniemożliwia całkowicie zaadoptowania jej na pojemnik do świecy, ale powoduje marnotrawstwo materiału. Jeżeli nasz knot(umieszczony na środku) wypali się na poziomie wyższym(o jakieś 2cm), niż wysokość dna po bokach butelki to wokoło zostanie nie wykorzystany wosk(powstanie nam coś na kształt fosy wokół spalonego zamku…)

Do zrobienia świeczki zapachowej używam: wosk sojowy(eko), olejki eteryczne, bawełniany sznurek, blaszki po wypalonych podgrzewaczach, szklane pojemniki jak butelka po winie czy słoik po kremie. Ponad to będę używać patyczków(do szaszłyków) i termometru(do herbaty).

produkty

Przygotowuje knot:

Bawełniany sznurek przewlekam przez blaszki, lekko zaciskam kombinerkami i obcinam tuż przy blaszce i na długość pojemnika na świeczkę z paro centymetrowym zapasem.

knot

Przygotowuje zapach:

Odmierzam olejki eteryczne i mieszam je w jednym naczyniu. Moim celem nie jest wykonanie świecy która pachnie po wetknięciu w nią nosa, ale takiej która podczas palenia swoim zapachem obejmie cały pokój. Niestety nie ma złotej reguły w tej materii jeżeli chodzi o proporcje. Wypróbuje tutaj stężenie 10ml olejku na każde 153gram wosku. Przygotowałam sobie trzy zapachy które połączę : pomarańczę, jałowiec  i wetiwer. Plan jest taki że, pomarańcza będzie moim dominującym zapachem(z cytrusami raczej nie da si przesadzić), a wetiwer (ze względu na dużą moc)będzie dodany w symbolicznej ilości.

Rozpuszczam  wosk:

Odważam płatki (teoria jest taka że na każde 106ml płynnego wosku przypada 100gram płatków sojowych). Rozpuszczam wosk w kąpieli wodnej. Pozwalam mu osiągnąć temperaturę w granicach 60-80C.

Wracam do knotów:

Chwytam za blaszkę i moczę sznurek chwilę w płynnym wosku, potem odkładam do wyschnięcia . Ten zabieg wpłynie na lepsze palenie sznurka. Następnie zamaczam w wosku blaszkę i od razu przytwierdzam do pojemników. Górną część knota nawijam na patyczki.

knot

Wracam do wosku:

Kiedy wosk osiągnie temperaturę około 50C,dodaję  zapach. Olejki eteryczne są mniej lub bardziej odporne na działanie temperatury.  Jeżeli dodamy je przy możliwie najniższej, zapewni nam to intensywniejszy zapach końcowego produktu. Mieszam. Przelewam do pojemników.  Zostawiam do zastygnięcia. Po 2 dniach leżakowania świeczki nadają się do palenia.

Robię etykietkę:

Wymyślam nazwę dla mojego zapachu.  Wycinam kartonik z czarnego papieru, wykorzystuję metodę wytłaczania i nanoszę nazwę złotym tuszem. Przyklejam za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.

Palę:

Przed każdym zapaleniem skracam knot do wysokości 0,5cm i palę jakąś godzinę, aby upłynniła się jak największa powierzchnia w obwodzie(docelowo cała średnica, ale w praktyce ciepło płomienia nie zawsze dociera do brzegów pojemnika) (to powinno zapewnić równomierne spalanie świeczki).

świeczka zapachowa

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz