Impregnat do tkanin – zmieniamy oblicze materiału

By 2 lutego 2017 DIY No Comments

Dziś zrobimy sobie impregnat do tkanin. Tkaniny woskuje się aby były nieprzemakalne ale to nie musi być główny powód dlaczego chcielibyście sięgnąć po tą technikę. Materiał zmienia swoją barwę i fakturę nadając mu nowego charakteru. Wykonanie jest bardzo proste – polega na rozpuszczeniu i połączeniu parafiny z woskiem pszczelim. Z moich poszukiwań wynika że zalecanymi proporcjami jest 50% na 50% lub 75% na 25% gdzie 25% stanowi parafina. Spotkałam się też z opinią że czysty wosk pszczeli działa świetnie i nie ma sensu go łączyć z innym składnikiem. Im więcej wariacji na temat, tym trudniej się na jakąś wersję zdecydować. Postanowiłam użyć 60% wosku i 40% parafiny. Rozdrobnione składniki umieszczam w kąpieli wodnej i doprowadzam do rozpuszczenia. Mieszam. Przelewam do pojemnika i pozostawiam do zastygnięcia. Ja swoją mieszankę przelałam do prowizorycznego pudełka z papieru do pieczenia, ale proponuję wybrać jakieś plastikowe opakowanie po np. jakimś smarowidle na chleb, żeby uniknąć adrenaliny czy coś się nam nie porozlewa. Można też zostawić płyn w naczyniu w którym rozpuszczaliśmy składniki, a potem (po zastygnięciu)na chwilę go umieścić w gorącej wodzie, aby można było go swobodnie wyjąć.

wosk i parafina

kąpiel wodna

forma z papieru do piecznia

kostka do woskowania

 

Jak używać woskowej kostki?

  1. Przygotowujemy materiał który chcielibyśmy zaimpregnować(bawełna sprawdza się świetnie). czysta tkanina
  2. Nacieramy materiał kostką.woskujemy
  3. Topimy wosk przy pomocy suszarki do włosów. Odpalamy suszarkę i kierujemy strumień gorącego powietrza na tkaninę do momentu kiedy wosk roztopi się i wchłonie. Gdyby okazało się że gdzieś przesadziliśmy, można zeskrobać nadmiar w trakcie tego procesu (patyczkiem, tekturką czy co tam macie pod ręką).
  4. Oglądamy naszą pracę. Jeżeli efekt wydaje się za słaby możemy powtórzyć proces(nacieranie i wtapianie).wtopiony wosk
  5. Gnieciemy materiał dla nadania mu nowego życia.materiał gniecony
  6. Nasz materiał jest gotowy. Woskować możemy płaszcze, kurtki, torby…ale pamiętajmy, że tak przygotowana tkanina po praniu straci swoje właściwości.

Na koniec mały test nieprzemakalności

impregnat do tkanin

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz