Pakowanie paczek do wysyłki – powrót do przeszłości

By 1 września 2016 DIY No Comments
paczka

Często czuję niesmak, otrzymując paczkę oklejoną na wszystkie możliwe strony taśmą klejącą. Raz że wygląda to nie profesjonalnie, dwa – jest to nie ekologiczne postępowanie, trzy – zawsze jest problem żeby to rozpakować. W niedawnym czasie miałam okazję też zaobserwować, minimalistyczne podejście do sprawy(co mnie bardzo cieszy), jak użycie do zaklejenia kartonu, taśmy papierowej i to w jednym strategicznym miejscu, czy wypełniaczy wykonanych z papieru z odzysku. Dzisiaj, w ramach edukacyjnych, zapakujemy paczkę przeznaczoną do wysyłki na pocztę polską . Do przygotowania będą potrzebne: karton, szary papier(niezbędny w wypadku jeżeli nasze pudełko jest mało czytelne, np. jest opakowaniem po żelazku z mnóstwem napisów, zdjęć i rysunków), sznurek( jutowy/lniany), lak i pieczęć (opcjonalnie – w sumie to tą pozycję zaliczyłabym do fanaberii …) wodoodporny czerwony flamaster. Zamieszczam rysunkowy opis pakowania i obwiązywania paczki w wykonaniu Adama Słodowego(niegdysiejsze guru „zrób to sam”). Przeanalizowałam też 12 stronicowy przewodnik„szybkie pakowanie przesyłek” na oficjalnej stronie poczty i to co wyhaczyłam istotnego, to to że dodatkowe elementy opakowania:

  • nie mogą utrudniać odczytania adresu ani umieszczenia nalepek, napisów lub pieczęci pocztowych
  • nie mogą przypominać znaczków pocztowych i innych znaków stosowanych przez Pocztę Polską lub pozostałych operatorów,
  • nie są korespondencją pisemną, a w szczególności nie informują, jak postępować z przesyłką.
  • nie są zabronione prawem.

paczka9

Mój karton jest w całkiem niezłym stanie, ale w celach estetycznych i nadaniu mu oldschoolowego stylu, owinę go papierem pakowym.

paczka

paczka

Teraz pętelka ze sznurka i owijanie. Przy pomocy kolana i zaangażowaniu dwóch rąk udaje mi się napiąć i związać sznurek.

…jeszcze pieczęć z laku.

paczka

Poczta Polska pisze że możemy umieścić na opakowaniu przesyłki nalepki z rysunkowymi informacjami lub napisami w czerwonym kolorze typu „ostrożnie”, „szkło”, „góra/dół”, „nie przewracać”. Zastanawiam się czy dają wybór napisu albo nalepki bo nie wierzą w zdolności manualne nadawcy….czy jeżeli narysuję kieliszek którego odpowiednikiem jest słowo „szkło”, to będą mieli prawo zignorować oznaczenie… W każdym razie ja wolę wersję obrazkową. Umieszczam znak ostrożnie.

paczka

Hmm. Wiem że paczka dostanie etykietę od placówki pocztowej, ale nie zaszkodzi dodać adres nadawcy i odbiorcy. Kaligrafia pięknie by się tu prezentowała, ale wybieram pismo drukowane które łatwiej wykonać i jest 100% czytelne.

paczka

Gotowe! Teraz spacerek na pocztę 😉

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

MYDŁO
Następny Wpis